STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RAPORT Z POMIARÓW POZIOMU PM 2,5 W DOMOSTWACH NASZEJ GMINY – MARZEC 2018

Raport z pomiarów poziomu PM 2,5 w domostwach naszej gminy – marzec 2018

W marcu tego roku w ponad 100 domach na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska przeprowadzono pomiary poziomu pyłu zawieszonego PM 2,5. Dla niezorientowanych to końcówka sezonu grzewczego nisko emisyjnego w całej Małopolsce (Norma jaką przyjęto dla tego pyłu w Polsce to 25μm/m3.)

Wstępna analiza potwierdza obecność tego pyłu w domach. Smog towarzyszy domownikom zarówno w pomieszczeniu, gdzie spożywa się posiłki (piec tradycyjny lub kuchenka gazowa), tam gdzie w większym gronie ogląda się telewizję lub po prostu przebywa z resztą rodziny i wreszcie tam gdzie po 20:00 wszyscy szykujemy się do snu.
Dni kiedy poziom PM 2,5 był zdecydowanie poniżej tej normy można policzyć na palcach jednej ręki. Wielokrotne przekroczenie tej normy było poniżej 10 dni. Pozostałe dni, a więc większość to poziom pyłu zawieszonego w domach między 25μm/m3 a 50μm/m3.

Czy te wstępne wyniki powinny niepokoić? Powinny i to bardzo! Przypominamy to była końcówka ogrzewania niskoemisyjnego.  Świadczą o tym dni bez smogu, w domach. Dane o poziomie PM 2,5 po godzinie 20:00 są dramatyczne. Prawdopodobnie dlatego statystyki medyczne naszej gminy biją na alarm, ale większość gnuśnieje, obojętnieje. Nasza władza już dawno temu umyła ręce, a dzieci na potęgę zapadają na „…  przewlekłe choroby układu oddechowego spowodowane przyczynami zewnętrznymi”. Wielu dorosłych mieszkańców gminy Kalwaria Zebrzydowska oswoiło się już z faktem, iż ich sąsiedzi coraz częściej umierają z powodu chorób nowotworowych. Niestety, niska świadomość związku przyczynowo-skutkowego tych chorób ze smogiem u wielu Kalwarian powoduje, że nie zwracają już zupełnie uwagi na przyczyny zgonów z powodu raka.

Ten eksperyment bardzo reprezentatywny dla całej gminy (pomiary wykonano w 6 wsiach w różnych miejscach, niemal promieniście oddalonych od miasta Kalwaria Zebrzydowska) dowiódł, że maski antysmogowe należałoby nosić nie tylko w drodze do szkoły, do pracy, ale też w domu. W samej Kalwarii Zebrzydowskiej pomiary wykonywano w miesiącach styczeń-luty 2018. Sporadycznie, w przypadkowych domach, bez ciągłości czasowej. Potwierdzono obecność dużego stężenia smogu w domostwach. To był podstawowy motyw do przeprowadzenia pomiarów na szerszą skalę w gminie, przy zastosowaniu określonej metodologii i kryteriów.
Wypadło na końcówkę sezonu grzewczego! Należałoby zatem powtórzyć ten eksperyment na przełomie grudnia i stycznia, kiedy niska emisja przesłania (szczególnie po zmroku) światła lamp ulicznych. Znając naszych przeciwników oraz autorów licznych teorii spiskowych, którzy często poza klasyczną postawą bezinteresownej nieżyczliwości, nie mają żadnych innych dowodów, czy choćby namiastki wiarygodnych informacji, będziemy przez nich ignorowani. Mówi się trudno i kocha się dalej. Postaramy się o kolejne pomiary-niespodzianki, a takie planujemy, ich wyniki będziemy upubliczniać na różnych forach i portalach, z You Tube`m włącznie.

Zdjęcia ukazują pomiary dokonane na zewnątrz i wewnątrz mieszkania na terenie Kalwarii, w dniu 2 marca przed południem. Zostały one dokonane w tym samym czasie.

Strefa